Facebook Ânûû-rû Âboro

Festival 2019

2019 Films

On the occasion of its 13th edition, Ânûû-rû Âboro’s team is very pleased to offer you a selection of 43 films, presented from the 18th until the 26th of October 2019 at Pwêêdi Wiimîâ (Poindimié), and in a wide range of villages across the three Provinces of New Caledonia.

Presse

Retrouvez toute la presse du Festival Ânûû-rû âboro.

Festival poster

Presse

Retrouvez toute la presse du Festival Ânûû-rû âboro.

Practical information

The visitors’ guide.

Presse

Retrouvez toute la presse du Festival Ânûû-rû âboro.

    2019 Films


    On the occasion of its 13th edition, Ânûû-rû Âboro’s team is very pleased to offer you a selection of 43 films, presented from the 18th until the 26th of October 2019 at Pwêêdi Wiimîâ (Poindimié), and in a wide range of villages across the three Provinces of New Caledonia.

    The International and Pacific selections will take you on a journey through the 5 continents and 45 different countries.

    We heartily thank our partners and sponsors as well as all the contributing producers, distributors and directors for their help and trust.

    International Feature Competition

    A Woman Captured, Bernadett Tuza-Ritter
    Gods Of Molenbeek, Reetta Huhtanen
    Honeyland, Ljubomir Stefanov & Tamara Kotevska
    Les Miracles ont le goût du ciel, Alessandra Celesia
    Midnight Family, Luke Lorentzen
    Of Father And Sons, Talal Derki
    Scheme Birds, Ellen Fiske & Ellinor Hallin
    Talking About Trees, Suhaib Gasmelbari
    The Lonely Battle of Thomas Reid, Feargal Ward
    Welcome To Sodom, Christian Krönes & Florian Weigensamer
    What You Gonna Do When The World’s On Fire ?, Roberto Minervini
    When The Persimmons Grew, Hilal Baydarov

    International Medium-Lengh Film Competition

    Boxing Libreville, Amédée Pacôme Nkoulou
    Curupira, Bicho Do Mato, Félix Blume
    Poisson D’or, Poisson Africain, Thomas Grand Moussa Diop
    Unt, Les Origines, Pierre-Christophe Yanuwana
    With The Wind, Arthur Sahakyan

    International Short Film Competition

    El Oro de Cajamarca, Alexandre Regol
    In A Lion, Karol Lindholm
    Ligne noire, Francesca Scalisi & Mark Olexa
    One Breath Around The World, Julie Gautier Guillaume Néry
    Tungrus, Chandna Rishi

    Pacific Feature Competition

    Caledonia, Geoffrey Lachassagne
    Ghost Fleet, Shannon Service & Jeffrey Waldron
    Gurrumul, Paul Damien Williams
    In My Blood It Runs, Maya Newell
    Small Island Big Song, Tim Cole
    Stockman, Stéphane Ducandas
    Swarm Season, Sarah Christman

    Pacific Medium-Lengh Film Competition

    Bingo, Fabien Laubry
    Du paradis à la guerre, Aurélie Macedo & Théo Rouby
    Herstory : women working in corrections, Adilah Dolaiano
    Notre guerre, Emmanuel Desbouiges & Dorothée Tromparent
    Pwaola Ôkeme Ni, Aurélie Chiron-Neaoutyine
    Vi Pöi Nô, la parole attachée, Benoît Guichon

    Pacific Short Film Competition

    Anointed, Dan Lin
    Aprila, Radheya Rohan
    Devant nous mes racines, Adèle Vincenti-Crasson
    Enfant Wetr, Qala Isa
    Gwala Rising in the Bwanabwana Islands, Stéphanie Gordon
    Pain Is Mine, Akhlaghi Farshid
    Tout tourne autour du soleil, Laurie-Anne Courson & Benjamin Gorodey
    That Which Is To Come Is Just A Promise, Flatform